Ostatné akcie


 

smokin  

Smokin´Joe Kubek and Bnois King + Milan Konfráter Band 14.4.2011

Myslím, že netreba vôbec písať o tom, čo a ako všetci skvelí muzikanti na včerajšom dvojkoncerte v Múzeu obchodu pre nás hrali, to sa dá „jednoducho“ vidieť alebo počuť na veľkom počte záznamov cez YouTube alebo z ich nahrávok na rôznych CD. Chcem sa zmieniť predovšetkým o radosti, ktorú sme mali všetci prítomní z jedinečnosti tej chvíle. Ako pomaly šesťdesiatnik som si nemyslel, že v tejto „modernej“ dobe pocítim takú výraznú blaženosť zo živej muziky. Začal to už Konfo, keď okrem klasických „opočúvaných“ bluesových štandardov na „fenderke“ spustil aj niečo nové, čo som doteraz ešte od našej domácej kapely nepočul. Zavesil si na krk „les pólku“ a spustil nádherné fleetwoody, ktoré mi vyrazili dych. No proste niečo nádherné. (Už sa teším, keď spolu Konfom a ďalšími kapelami zahrám aj ja v Múzeu v rámci Noci múzeí 14. mája.) Táto radosť pokračovala a prešlo to u mňa až do známej husej kože. Štyria amíci svojim rezkým texaským štýlom vpochodovali nielen do mojej hlavy a endorfíny šťastia len tak hučali. Ešte teraz cítim v tele ich prebytok. Našťastie sa z toho neumiera.

Kroko

fotoreport (Erik Žiak)


mo  

Lightnin´Guy v Múzeu obchodu (piatok, 8.4.2011)

Múzeum obchodu si môže zaknihovať ďalší výborný koncert, tento krát v podaní belgického hudobníka Lightnin´Guy-a s kapelou Mighty Gators. Bluesman s černošským srdcom a feelingom bieleho Európana sa prestavil vo výbornej pohode a koncert zobral ako domácu party. Sprievodná kapela Mocných aligátorov nebola tentoraz pôvodná belgická, ale poskladaná z rakúskych hudobníkov, hrajúcich vo Viedni a Grazi. Malý záznam z tohto koncertu už uložil na YouTube fanúšik blues a rocku Ivan Bergl a atmosféru si môžete vychutnať na tomto linku:
 http://www.youtube.com/user/BluesBlava?feature=mhum
Príjemným zistením bolo, že koncert osobne navštívil aj pán veľvyslanec Belgického kráľovstva so svojou ekipou.
Vďaka Marcel za skvelý koncertný zážitok.

Pripomínam, že už tento utorok, 12. apríla sa v Múzeu obchodu predstavia dnes už legendy a ostrieľaní harcovníci americkej bluesovej scény - zohratý tandem Smokin´Joe Kubek & Bnois King.

Kroko


maco2  
Pocta Macovi


    Na piatok, 18.3.2011, si dali do Domu kultúry Lúky stretávku všetci tí, ktorí mali Maca Csonku radi a ktorí sa hlásia k jeho hudobnému odkazu. Bolo ich, ako sa hovorí, neúrekom. V malej sále sa tiesnila zmeska hudobníkov a fanúšikov tvrdšej muziky. Program rozbiehala Macova domovská kapela Doktor Schlosser Band a jej vystúpenie ozvláštnilo duo Marsi a Drak, ktorí priniesli na pódium atmosféru indických jogínov, brušných tanečníc a hltačov ohňa. Hlavne Drak bol autentický, až ma prekvapila jeho slovenčina (viac...).

fotoreport (Pavel Sojka)


zito  

Mike Zito - opäť skvelý koncertný zážitok

Mike Zito, mimoriadne talentovaný gitarista s vlastnou štýlovou mladíckou expanzívnoťou hry na tento nástroj a silným hlasom Johna Fogertyho z CCR fakticky „ukonal“ asi sedemdesiatku nadšených blues-chtivých návštevníkov jedinečnej expozície Múzea obchodu v Podunajských Biskupiciach v Bratislave.

Po profesionálne vkusnom úvodnom entré Bonza s Romy Horváthom nastúpila o 20:10 trojica mladých amíkov. Dvanástky v osmičkovom tempe so štyrmi akordmi potvrdili oprávnenosť ocenení, ktoré sa Mikeovi v poslednom čase dostávajú. Dvanástky nahradili vážnejšie kompozície, tempo sa zmenilo, akordov a tónov pribúdalo do milióna, Mike spieval aj bez mikrofónu, iba tak, a bolo ho počuť až na dvor. Skveli boli aj basgitarista Christopher Alexander a bubeník Robert Lee. Predviedli aj svoje sólové party. Vcelku sme si vypočuli prierez Mikeho tvorby, vtesnalo sa do toho aj niekoľko pesničiek z country oblasti, v Hendrixovom aranži sa blysla jedinečná Hey Joe a na záver v takmer ôsmich prídavkoch bolo počuť aj obľúbené hity od ZZ Top. Prehupnutím sa času na 23:02 a za nadšeného standig ovation sa event zavŕšil. Pokračovala však krátka afterparty, kde si nadšenci nechali podpisovať zakúpené CD, prípadne s hudobníkmi prehodili aj zopár slov.  

Blbosť je určite nákazlivá, lenivosť tiež. Zábudlivosť je už vážna diagnóza. Škoda že nie je nákazlivý aj pocit radosti. Ozaj, prečo?

V tlačovej správe sa píše, že tento koncert by nemal vynechať v okruhu 100 km ani jeden bluesový fanúšik. Bluesových gitaristov tu zastupoval iba osamelý Broňo Dobrota, profesionálov Tomáš Rédey a spevákov Ivan Čeredejev.

Moja milovaná polovička a ja ďakujeme touto cestou riaditeľovi múzea Marcelovi za jedinečný zážitok, zatiaľ najlepší v tomto roku. Už sa tešíme na Tony Levin's Stick Men, Joane Shaw Taylor, Carl Palmer Band a Pat Travers Band. Áno, to sú veličiny, ktoré majú do Múzea obchodu tento rok namierené.
               
Za bluesrockových gitaristov v. z. kroko

fotoreport (Pavel Sojka)


sugar  

Koncertná jarná smršť v Múzeu obchodu Bratislava

Marcel Juck, riaditeľ Múzea obchodu, vo svojom článku hodnotí takmer dva a polročné fungovanie unikátneho projektu "Rock v múzeu", ktoré prinieslo 52 koncertov, 62 skupín, či samostatných umelcov zo Slovenska, Čiech, Austrálie, či z USA. Aj pre tohtoročnú jar pripravilo múzeum program, ktorý nemá v bratislavských, ale ani v slovenských pomeroch obdobu. Kompletný článok, včetne fotografií, možno zhliadnuť po kliknutí sem.

 


logo  

MAREC - MESIAC BLUES
 

 

Už roky sa traduje, že marec je mesiac knihy. Ktovie, z akých obchodných dôvodov to vzniklo, pretože knihy sa čítajú najviac v tuhých zimných mesiacoch. V marci sa už ľudia skôr vylaďujú na jar, aj muzikou. Takže ak by sme nazvali marec „Mesiac blues“, to by sme boli bližšie pravde. Najmä tohto roku v Bratislave. Začalo to celé aperitívom kanadského bluesmana Shawn Kellermana, ktorý otváral 4. marca koncert Wishbone Ash v priestoroch MMC (bývalá YMCA). Veľmi dobrý gitarista, ktorý svoje veci striedal s klasickým hookerovským boogie alebo Albertom Kingom, celkom slušne načal publikum, čakajúce na svojich veteránskych rockerov. Sprevádzal ho dobrý bubeník a trochu menej invenčný basista, no nezaškodilo si pozrieť, ako vyzerá profesionálne dobre zvládnutý koncert. Deň nato nasledoval mimoriadne vydarený maškarný „Bluesbál“, ktorý bol pre bluesmanov veselým a invenčným vyvrcholením plesovej sezóny. (Podrobnejšie o tom píše Paľo Sojka na našej stránke). Nuž a 12. marca si zahrá Žalman Brothers Band na Starej Prievozskej v Restaurante Mlyn. Bluesový koncert pre zmenu trnavských muzikantov chystá aj zoskupenie „Ticho a spol.“ v divadle na Školskej, v pondelok 14. marca. Je to ďalší zo série bluesových mesačníkov, ktoré organizuje Paľo Sojka a Viki Janoušková. Zahanbiť sa však nedá ani Marcel Juck z Múzea obchodu, ktorý na marec a apríl nachystal hneď niekoľko lahôdok. Tá najväčšia bude práve 16. marca, a bude to skvelý bluesrock v podaní Mike Zita z USA, ako si môžete prečítať v ďalšej správe na našej stránke. 18. marca si bluesmani v DK Lúky pripomenú pred rokom do bluesového neba odídeného Maca Csonku koncertom venovaným jeho pamiatke. No a o deň neskôr  avizovaný festival Livin’ Blues v DK Lúky už hádam ani veľmi doporučovať netreba, takže verím, že 19. marca sa tam zídeme v hojnom počte. Takže už len treba oprášiť staré: „Marec, na blues poberaj sa starec.“

Ján Litecký-Šveda, prezident SBS


SBS  

Bluesový karnebál 2011

Agilná bluesová formácia Bluesraiders sa 5.3.2011 rozhodla po rokoch ukončiť dlhý karnebálový pôst v Bratislave a v reštaurácii U dvoch levov obnoviť starú tradíciu. Posledný karnebál bol v roku 2005 v legendárnej Stoke a z terajších účastníkov si ho pamätali len poniektorí. Absolutórium za terajšiu organizáciu si celá kapela Bluesraiders zaslúži, lebo celú akciu zastrešovala, brigádnicky reštiku vyzdobila, aktívne vyhrávala a po konci akcie aj poupratovala. Po ich vydarenom koncerte nastúpil na pomyselné pódium moravský bluesman Pavel Hrúza z Brna a publikum obšťastnil zmesou bluesových a moravských ľudových harmonikových kreácií. No a hneď po ňom nasledovala promenáda masiek. V ich zástupe bolo vidieť mušketierov, princezné, masového vraha, strelca s walkmanom, cigánky, turistov z Indie, futbalistu, kňaza, partizánsku vyslúžilú erotickú spojku a mnoho ďalších.
Vyhodnotenie masiek vykonala komisia v zložení Roman, Laco a Tchajo /čítaj Čajo/. Posledne menovaný ako predseda komisie vyhlásil za výhercu trio bratislavských predvojnových robotníkov, ktorým sa ušla ako prvá cena súdok značkového piva. Ocenené boli aj ďalšie štyri masky, vyhrali však všetci, ktorým sa neťažilo zamaskovať sa a dobre sa zabaviť. Po tomto ceremoniáli nastúpili na svoju produkciu Veteráni zo Salon Doré už v osvedčenej bratislavskej zostave a záver bluesbálu obstaral zase výber muzikantov zo západoslovenského regiónu pod značkou Bluesweiser. V rámci jam session naúplný záver osviežila roztancované publikum Silvia Josifoska. Tajomníkom SBS avizovaný polnočný striptíz sa nakoniec nekonal, pravdepodobne boli kritéria výberu prísne nastavené. Nebolo ale čo ľutovať, nakoľko sa v reštike pohybovalo veľa mladých dievčat, síce oblečených, ale o to krajších. Všetci sa o tom môžete presvedčiť na fotoreporte a tým, ktorí zostali doma pri televízoroch odkazujeme, že mali smolu. Presvedčili sme sa, že z tohtoročného bluesbálu sa musí stať každoročná tradícia.

Pavel Sojka, tajomník SBS

Plagát


 

 

Americký Blues v Múzeu obchodu

V známom multikulturálnom stánku, v Múzeu obchodu si v stredu 16.3.2011 vypočujeme pravý súčasný špičkový americký blues v podaní speváka a gitaristu Mike Zita.

Rodák zo St.Louis v štáte Missouri, vynikajúci skladateľ a predstaviteľ tej mladšej generácie amerických bluesmanov, typický "Fenderista", začal aktívne hrať na domácej scéne už ako 19 ročný. V roku 1996 vydal svoj prvý album "Blue room". Odvtedy mu vyšlo ďalších 8, posledný ako záznam z koncertu v roku 2010 – "Live from Top". Múzeum predstaví aj tento krát skutočne najvyššiu úroveň, o čom svedčí aj fakt, že Mike získal 1.miesto pri udeľovaní najprestížnejších amerických bluesových ocenení "Blues Music Awards" za rok 2010, ktoré každoročne organizuje najväčšia celoamerická nadácia "The Blues Foundation", a to v kategórii "Pesnička roka", za titulnú skladbu predposledného albumu "Pearl River". S tým istým albumom bol nominovaný medzi piatimi najlepšími, v kategórii "Najlepšie bluesrockové album". Jeho návšteva Podunajských Biskupíc je sama o sebe absolútnou raritou, lebo ide o jeho jedinú zastávku v tomto stredoeurópskom priestore. Koncert by nemal vynechať žiaden fanúšik blues z okruhu minimálne 100 km. Predskokanom bude francúzsko – bratislavská skupina "Loveblade".

Viac na stránke Múzea obchodu


SBS  

Slovenské blues

Upozorňujeme bluesovú verejnosť, že 3.2.2011 vo štvrtkovom vydaní denníka Sme vyšiel výborný článok s názvom Slovenské blues. Niekedy sa mladým novinárom dávajú nelichotivé prívlastky, to však nie je prípad Miloša Krekoviča, ktorý článok napísal. Dal si na kvalite článku záležať, osobne vyspovedal Zuzku Suchánkovú, Jána Liteckého-Švedu, Paľa Sojku, Petra Bonza Radványiho a Ericha Boboša Procházku a na dosť veľkom priestore popísal históriu blues vo svete a aj u nás, na Slovensku. Spomenutá je aj naša SBS a jej terajšie aktivity. Prílohou článku sú viaceré fotografie a tak naše poďakovanie smeruje do redakcie Sme za propagáciu našej hudby.