Rock v múzeu tvba

                

  Slovenská bluesová spoločnosť

Oficiálna stránka Slovenskej Bluesovej Spoločnosti

AKTUALITYO NÁSPROFILYKONCERTYE-SHOPODKAZY

Aktuality

 

Kniha návštev

j „Múzeum obchodu, prináša, v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, v stredu 4.5., do Bratislavy špičkový, súčasný, britský bluesrock , ktorý reprezentuje mladá  gitaristka a speváčka Joanne Shaw Taylor.

         25 ročná blondýna z Birminghamu, s Telecasterom v ruke, držiteľka titulu „Najlepšia britská bluesová speváčka roka“ v rámci udeľovania najprestížnejších anglických ocenení „British blues awards 2010“, je novou a zároveň výnimočnou tvárou súčasného blues. Už ako 16 ročnú si ju všimol Dave Stewart z Eurythmics a prizval ju na turné. Všetko sa naozaj rozbehlo, keď začala intenzívne koncertovať najmä v USA. Kto si vypočuje jej dravé elektrické blues pochopí, prečo sa jej hovorí aj ženský Steve Ray Vaughan. Má za sebou dva albumy. „White sugar“ z roku 2009 a o rok mladší „Diamonds in the dirt“. Okrem spomínaného Steveho jej jej idolom aj Albert Collins. Joanne je práve tým umelcom, ktorého treba vidieť  a počuť hrať naživo. Za zmienku stojí aj jej výnimočná, mladá americká bubeníčka Layla Hall z Detroitu v štáte Michigan, ktorá za bicími sedí už od svojich 10 rokov. Koncert je opäť z tých, ktoré inde v okruhu minimálne100 km neuvidíte. Úlohu support bandu prevezme francúzsko-bratislavská skupina Loveblade.

.„Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava-Podunajské Biskupice

4.5., streda, 19,30 hod.,  Joanne Shaw Taylor (UK- Bluesrock)+ Loveblade (FR,SK – Psychedelic rock/Grunge)

program Rock v múzeu

rezervácie: tel.00421245243167, www.rockvmuzeu.sk, www.muzeumobchoduba.sk,

muzeum.obchodu@muzeumobchoduba.sk, muzeumobchodu@gmail.com

c

stopy Stopy vedú do Ticha – 7.časť

Po takmer mesačnej prestávke sme sa 18.4.2011 opäť stretli v Tichu. Na všetky predchádzajúce časti som prichádzal v značnom časovom predstihu, v ten deň som však nestíhal a na pľac som prišiel až tesne pred začiatkom koncertu. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď sa na pomyselnom pódiu najviac vynímala sada kompletných bicích, hoci aj osobne, aj mailom žiadame kapely, aby bicie nástroje  láskavo nechali pre ten večer doma. Nie je to rozmar dramaturgie podujatia, ale striktná požiadavka obyvateľov domu, ktorým hluk prekáža. Pôvodne som myslel, že naše odporučenie ignorovali tvrdí rockeri z Grapefruit Death, sada bicích bola  však majetkom skôr folkovo zameraného zoskupenia Boky Citom.
Grapefruit Death pre tento koncert zmetamorfovali a prispôsobili výber repertoáru a aj obsadenie kapely požiadavkam Ticha. Z avizovanej kapely zostal len frontman a gitarista Laco Gomboš a spevák Roman Čelista Csolle. Ďalšími členmi kapely boli gitarista Milan Adámek, Viktor Križan hral na bezpražcovú basgitaru a Ramon  obsluhoval dobro. Repertoár pozostával väčšinou od prevzatých  autorov, ale našlo sa aj zopár vlastných textov. Muzikanti pôsobili na pódiu bezprostredne, komunikovali medzi sebou a aj s obecenstvom a odohrali dobrý koncert. Druhou kapelou večera bola folk-bluesová formácia Boky Citom, ktorá je zameraná na spievanú autorskú tvorbu  z pera frontmana kapely a gitaristu Zola Badina. Výraznou zložkou prejavu kapely sú však tiež  gitarové sóla Janka Bujnovského a flautovo-saxofónové prelúdie Jozefa Tekela. Ocenené boli potleskom publika na otvorenej scéne. Prijateľnú rytmiku koncertu obsluhovali basgitarista Robo Fordinal, perkusionista Patrik Šóky a bicista Janko Taňaši. Janík svoj bubenícky temperament  reguloval len po poslednú skladbu. Posledná skladba večera bola oslavnou ódou na nemenovanú, veľmi vkusnú devínsku reštiku a záver skladby je vypeckovaný hrmivými údermi na činely  a všetko dostupné okolo bicích – tu si dal Janík záležať. Dramaturgička Ticha Viki Janoušková iste trpela, ja spolu s ňou a aj napriek veľkému aplauzu zo strany obecenstva som  v mene obyvateľov domu dúfal, že nebude prídavok. Bol som vyslyšaný...
Predposlednú edíciu nášho bluesového cyklu vyplnia 9.mája 2011 muzikanti skôr jazzového cítenia, v ten večer naladení na bluesovú nôtu, konkrétne úspešná speváčka Hanka Gregušová s klavíristom Pavlom Bodnárom a Gary&Trio. Priatelia, o 19,00 hod., ste vítaní !!!
Pavel Sojka, tajomník SBS.

fotoreport (Pavel Sojka)

c

devin Blues vo vysielaní Rádia Devín

relácia Bluesnenie
každú stredu  od 14.02 do 15.00


Streda 20. 4. 2011

Obsah:
Bernard Allison Group – LIVE
Čerstvé dojmy z nedávneho koncertu amerického bluesového gitaristu a speváka Bernarda Allisona v Uherskom Brode, doplnené ukážkami z jeho najnovšieho dvojalbumu – Live At The Jazzhaus.

Ak nestihnete vysielanie Bluesnenia v stredu popoludní, prostredníctvom internetu si môžete kedykoľvek vypočuť aj staršie relácie. Stačí kliknúť na www.radiodevin.sk a nazrieť do archívu.
Keep bluesing

Bonzo Radványi
bluesnenie@pobox.sk

c

smokin Smokin´Joe Kubek and Bnois King + Milan Konfráter Band 14.4.2011

Myslím, že netreba vôbec písať o tom, čo a ako všetci skvelí muzikanti na včerajšom dvojkoncerte v Múzeu obchodu pre nás hrali, to sa dá „jednoducho“ vidieť alebo počuť na veľkom počte záznamov cez YouTube alebo z ich nahrávok na rôznych CD. Chcem sa zmieniť predovšetkým o radosti, ktorú sme mali všetci prítomní z jedinečnosti tej chvíle. Ako pomaly šesťdesiatnik som si nemyslel, že v tejto „modernej“ dobe pocítim takú výraznú blaženosť zo živej muziky. Začal to už Konfo, keď okrem klasických „opočúvaných“ bluesových štandardov na „fenderke“ spustil aj niečo nové, čo som doteraz ešte od našej domácej kapely nepočul. Zavesil si na krk „les pólku“ a spustil nádherné fleetwoody, ktoré mi vyrazili dych. No proste niečo nádherné. (Už sa teším, keď spolu Konfom a ďalšími kapelami zahrám aj ja v Múzeu v rámci Noci múzeí 14. mája.) Táto radosť pokračovala a prešlo to u mňa až do známej husej kože. Štyria amíci svojim rezkým texaským štýlom vpochodovali nielen do mojej hlavy a endorfíny šťastia len tak hučali. Ešte teraz cítim v tele ich prebytok. Našťastie sa z toho neumiera.

Kroko

fotoreport (Erik Žiak)

c

mo Lightnin´Guy v Múzeu obchodu (piatok, 8.4.2011)

Múzeum obchodu si môže zaknihovať ďalší výborný koncert, tento krát v podaní belgického hudobníka Lightnin´Guy-a s kapelou Mighty Gators. Bluesman s černošským srdcom a feelingom bieleho Európana sa prestavil vo výbornej pohode a koncert zobral ako domácu party. Sprievodná kapela Mocných aligátorov nebola tentoraz pôvodná belgická, ale poskladaná z rakúskych hudobníkov, hrajúcich vo Viedni a Grazi. Malý záznam z tohto koncertu už uložil na YouTube fanúšik blues a rocku Ivan Bergl a atmosféru si môžete vychutnať na tomto linku:
 http://www.youtube.com/user/BluesBlava?feature=mhum
Príjemným zistením bolo, že koncert osobne navštívil aj pán veľvyslanec Belgického kráľovstva so svojou ekipou.
Vďaka Marcel za skvelý koncertný zážitok.

Pripomínam, že už tento utorok, 12. apríla sa v Múzeu obchodu predstavia dnes už legendy a ostrieľaní harcovníci americkej bluesovej scény - zohratý tandem Smokin´Joe Kubek & Bnois King.

Kroko

c

bonzo Zo spomienok Adriana Pullmanna

Livin´ Blues

Festival blues a rhythm & blues  Bratislava

 

            Festival Livin´ Blues v DK Lúky v bratislavskej Petržalke vznikol  v r. 1993. Stal sa nasledovníkom iného bratislavského festivalu, letného Rhythm & Blues festivalu Rača. Tak sa z jednej okrajovej časti Bratislavy, ako sa na správny okrajový žáner patrí, dostalo blues na opačný koniec mesta. Oba festivaly mali jedného spoločného menovateľa – organizátora a dramaturga Adriána Pullmanna, ktorý s priateľmi  Jurajom Turtevom a Erichom Procházkom založili „Rača Blues“ a po príchode Pullmanna s Procházkom  do Kultúrnych zariadení Petržalky vymysleli a založili už medzinárodný Livin´ Blues festival (viac...).


(fotogaléria)

c


KZP Livin Blues 2011

Devätnásty  ročník festivalu Livin blues symbolicky pripadol práve na 19.3.2011. Marec je mesiacom, kedy sa do Domu kultúry Lúky zliezajú fanúšikovia bluesu na každoročnú výnimočnú omšu. Tento rok sa mi zdalo, že ich bolo viac ako po roky minulé a bolo to snáď spôsobené aj masívnejšou reklamou v rádiách, lokálnej televízii a v printových médiach. Svoje urobili aj vkusné plagáty, rozvešané snáď po celom meste. Program podujatia sľuboval sedem kapiel na hlavnej scéne a tri formácie na malej sále. Vzhľadom k tomu, že som  na malej sále účinkoval, moje postrehy sa budú týkať len protagonistov na hlavnej scéne (viac...). 

plagát

fotoreport (Pavel Sojka)
fotoreport
(Peter Mikle)
fotoreport
(Ivan Liška)
foto (Jozef Pullmann)

c

maco2
Pocta Macovi

    Na piatok, 18.3.2011, si dali do Domu kultúry Lúky stretávku všetci tí, ktorí mali Maca Csonku radi a ktorí sa hlásia k jeho hudobnému odkazu. Bolo ich, ako sa hovorí, neúrekom. V malej sále sa tiesnila zmeska hudobníkov a fanúšikov tvrdšej muziky. 
Program rozbiehala Macova domovská kapela Doktor Schlosser Band a jej vystúpenie ozvláštnilo duo Marsi a Drak, ktorí priniesli na pódium atmosféru indických jogínov, brušných tanečníc a hltačov ohňa. Hlavne Drak bol autentický, až ma prekvapila jeho slovenčina (viac...).

fotoreport (Pavel Sojka)


c

zito
Mike Zito - opäť skvelý koncertný zážitok

Mike Zito, mimoriadne talentovaný gitarista s vlastnou štýlovou mladíckou expanzívnoťou hry na tento nástroj a silným hlasom Johna Fogertyho z CCR fakticky „ukonal“ asi sedemdesiatku nadšených blues-chtivých návštevníkov jedinečnej expozície Múzea obchodu v Podunajských Biskupiciach v Bratislave.

Po profesionálne vkusnom úvodnom entré Bonza s Romy Horváthom nastúpila o 20:10 trojica mladých amíkov. Dvanástky v osmičkovom tempe so štyrmi akordmi potvrdili oprávnenosť ocenení, ktoré sa Mikeovi v poslednom čase dostávajú. Dvanástky nahradili vážnejšie kompozície, tempo sa zmenilo, akordov a tónov pribúdalo do milióna, Mike spieval aj bez mikrofónu, iba tak, a bolo ho počuť až na dvor. Skveli boli aj basgitarista Christopher Alexander a bubeník Robert Lee. Predviedli aj svoje sólové party. Vcelku sme si vypočuli prierez Mikeho tvorby, vtesnalo sa do toho aj niekoľko pesničiek z country oblasti, v Hendrixovom aranži sa blysla jedinečná Hey Joe a na záver v takmer ôsmich prídavkoch bolo počuť aj obľúbené hity od ZZ Top. Prehupnutím sa času na 23:02 a za nadšeného standig ovation sa event zavŕšil. Pokračovala však krátka afterparty, kde si nadšenci nechali podpisovať zakúpené CD, prípadne s hudobníkmi prehodili aj zopár slov.  

Blbosť je určite nákazlivá, lenivosť tiež. Zábudlivosť je už vážna diagnóza. Škoda že nie je nákazlivý aj pocit radosti. Ozaj, prečo?

V tlačovej správe sa píše, že tento koncert by nemal vynechať v okruhu 100 km ani jeden bluesový fanúšik. Bluesových gitaristov tu zastupoval iba osamelý Broňo Dobrota, profesionálov Tomáš Rédey a spevákov Ivan Čeredejev.

Moja milovaná polovička a ja ďakujeme touto cestou riaditeľovi múzea Marcelovi za jedinečný zážitok, zatiaľ najlepší v tomto roku. Už sa tešíme na Tony Levin's Stick Men, Joane Shaw Taylor, Carl Palmer Band a Pat Travers Band. Áno, to sú veličiny, ktoré majú do Múzea obchodu tento rok namierené.
               
Za bluesrockových gitaristov v. z. kroko

fotoreport (Pavel Sojka)

c

PRIATELIA BLUES !!!

Síce trochu neskôr, ale predsa vyzývame priaznivcov blues, ktorí nedostali naše obsielky poštou a majú chuť zaplatiť členské 7 eur za rok 2011, aby tak učinili na účet SBS č.0020241338/6500 a uviedli tiež svoje meno. Peniaze budú použité na aktivity, ktoré plánujeme na tento rok – Festival Blues Slovakia 2011, resp. Bluesové pondelky v letnej čitárni U Červeného raka. Pre tento rok plánujeme tiež úvodné aktivity v spolupráci s občianskym združením Detvianska umelecká kolónia. Ak teda niekto chce posunúť svoje 2% z dane bluesmanom, dohodli sme sa s DUK, že využijeme ich tlačivá a 2% budú na správnej adrese. Vyplnené tlačivá možno zaslať poštou do konca apríla 2011 na príslušný daňový úrad, resp. odovzdať ich osobne tajomníkovi SBS na Livin bluese, alebo v bratislavskej  reštaurácii U Dvoch Levov, kde má každý utorok spolu s prezidentom SBS konzultačné a úradné hodiny o 21,00 hod. Tajomník SBS odovzdané tlačivá zanesie na príslušný daňový úrad osobne. Tlačivá k 2% sú v prílohe tejto výzvy. Vopred ďakujeme, Vaša SBS.

Potvrdenie o zaplatení dane
Vyhlásenie

poznámka: príspevky na stránku SBS je možné zasielať na adresu jayp@centrum.sk


c


c

s6 Stopy vedú do TICHA – 6.časť


Presne po mesiaci, teda 14.3.2011, sme sa všetci tešili na večer trnavského bluesu.
S prípravou tejto šiestej časti boli určite najväčšie starosti. Aby sme podčiarkli Bonzovu hudobnú všestrannosť, chcel som ponúknuť divákom aj záznam z unikátneho koncertu Legendy 60, ktorý sa konal v roku 2009 v bratislavskom PKO. Koncert je zachytený na DVD nosiči, ktorý je súčasťou knihy Slovenský Bigbít a tu práve hrá Bonzo so svojou trnavskou kapelou Breakers. Hrozne ochotní zvukári mali teda prácu navyše, všetko pripravili, včetne veľkého premietacieho plátna a dúfam, že diváci mali neočakávaný zážitok . Potom už nasledoval živý koncert v podaní Petra Bonza Radványiho a Ivana Tomoviča. Bonzo je bluesový veterán, ktorý hral na svoju rezofonickú gitaru kade-tade, najďalej však na Taiwane a okrem kvalitnej hudby baví publikum aj krátkymi vstupmi, čo mu ako moderátorovi rádia Devín ide bezchybne. Pre tento večer si ako spoluhráča vybral Ivana Tomoviča, vynikajúceho trnavského gitaristu, ktorý funguje aj vo vlastnom projekte – Orchester Ivana Tomoviča, hrá v projekte Bluesweiser a počuť ho ako štúdiového hráča na viacerých CD nosičoch. Koncert bol zmesou vlastnej, aj prevzatej tvorby a publiku sa páčil. Po krátkej prestávke prišla na pódium ďalšia trnavská formácia – Second Band. Táto vznikla v roku 1994 ako rhythm&bluesová skupina a založili ju Peter Stojka a Juraj Parízek. Pôvodná zostava sa rozšírila o Pavla Parízka a Jara Rakaja do dnešnej podoby. V tejto zostave sa skupina prezentovala bluesovým repertoárom, v ktorom sú zaradené ako autorské, tak aj upravené skladby bluesových autorov. Kapela odohrala dobrý koncert, muzikanti pôsobili na pódiu uvoľnene, diváci boli spokojní, len škoda, že si do divadla nenašli cestu viacerí. Hudobníci a aj organizátori by si to zaslúžili.
Pavel Sojka, tajomník SBS

Fotoreport (fotky P. Sojka a P. Radványiová)


c

sugar Koncertná jarná smršť v Múzeu obchodu Bratislava

Marcel Juck, riaditeľ Múzea obchodu, vo svojom článku hodnotí takmer dva a polročné fungovanie unikátneho projektu "Rock v múzeu", ktoré prinieslo 52 koncertov, 62 skupín, či samostatných umelcov zo Slovenska, Čiech, Austrálie, či z USA. Aj pre tohtoročnú jar pripravilo múzeum program, ktorý nemá v bratislavských, ale ani v slovenských pomeroch obdobu. Kompletný článok, včetne fotografií, možno zhliadnuť po kliknutí sem.


ciara
c

logo SŤAHOVANIE BLUESMANOV

Tak ako sa každý rok sťahujú lastovičky na juh, slovenskí bluesmani sa sťahujú každý marec do Bratislavy do DK Lúky na festival Livin' Blues uz devätnásty raz. Hlavne o tomto je rozhovor A. Pullmanna a P. Sojku v bratislavskej televízii. Pre pozretie záznamu kliknite sem
.

     ciara
logo

MAREC - MESIAC BLUES

Už roky sa traduje, že marec je mesiac knihy. Ktovie, z akých obchodných dôvodov to vzniklo, pretože knihy sa čítajú najviac v tuhých zimných mesiacoch. V marci sa už ľudia skôr vylaďujú na jar, aj muzikou. Takže ak by sme nazvali marec „Mesiac blues“, to by sme boli bližšie pravde. Najmä tohto roku v Bratislave. Začalo to celé aperitívom kanadského bluesmana Shawn Kellermana, ktorý otváral 4. marca koncert Wishbone Ash v priestoroch MMC (bývalá YMCA). Veľmi dobrý gitarista, ktorý svoje veci striedal s klasickým hookerovským boogie alebo Albertom Kingom, celkom slušne načal publikum, čakajúce na svojich veteránskych rockerov. Sprevádzal ho dobrý bubeník a trochu menej invenčný basista, no nezaškodilo si pozrieť, ako vyzerá profesionálne dobre zvládnutý koncert. Deň nato nasledoval mimoriadne vydarený maškarný „Bluesbál“, ktorý bol pre bluesmanov veselým a invenčným vyvrcholením plesovej sezóny. (Podrobnejšie o tom píše Paľo Sojka na našej stránke). Nuž a 12. marca si zahrá Žalman Brothers Band na Starej Prievozskej v Restaurante Mlyn. Bluesový koncert pre zmenu trnavských muzikantov chystá aj zoskupenie „Ticho a spol.“ v divadle na Školskej, v pondelok 14. marca. Je to ďalší zo série bluesových mesačníkov, ktoré organizuje Paľo Sojka a Viki Janoušková. Zahanbiť sa však nedá ani Marcel Juck z Múzea obchodu, ktorý na marec a apríl nachystal hneď niekoľko lahôdok. Tá najväčšia bude práve 16. marca, a bude to skvelý bluesrock v podaní Mike Zita z USA, ako si môžete prečítať v ďalšej správe na našej stránke. 18. marca si bluesmani v DK Lúky pripomenú pred rokom do bluesového neba odídeného Maca Csonku koncertom venovaným jeho pamiatke. No a o deň neskôr  avizovaný festival Livin’ Blues v DK Lúky už hádam ani veľmi doporučovať netreba, takže verím, že 19. marca sa tam zídeme v hojnom počte. Takže už len treba oprášiť staré: „Marec, na blues poberaj sa starec.“



Ján Litecký-Šveda, prezident SBS



ciara

SBS  

Bluesový karnebál 2011

Agilná bluesová formácia Bluesraiders sa 5.3.2011 rozhodla po rokoch ukončiť dlhý karnebálový pôst v Bratislave a v reštaurácii U dvoch levov obnoviť starú tradíciu. Posledný karnebál bol v roku 2005 v legendárnej Stoke a z terajších účastníkov si ho pamätali len poniektorí. Absolutórium za terajšiu organizáciu si celá kapela Bluesraiders zaslúži, lebo celú akciu zastrešovala, brigádnicky reštiku vyzdobila, aktívne vyhrávala a po konci akcie aj poupratovala. Po ich vydarenom koncerte nastúpil na pomyselné pódium moravský bluesman Pavel Hrúza z Brna a publikum obšťastnil zmesou bluesových a moravských ľudových harmonikových kreácií. No a hneď po ňom nasledovala promenáda masiek. V ich zástupe bolo vidieť mušketierov, princezné, masového vraha, strelca s walkmanom, cigánky, turistov z Indie, futbalistu, kňaza, partizánsku vyslúžilú erotickú spojku a mnoho ďalších.
Vyhodnotenie masiek vykonala komisia v zložení Roman, Laco a Tchajo /čítaj Čajo/. Posledne menovaný ako predseda komisie vyhlásil za výhercu trio bratislavských predvojnových robotníkov, ktorým sa ušla ako prvá cena súdok značkového piva. Ocenené boli aj ďalšie štyri masky, vyhrali však všetci, ktorým sa neťažilo zamaskovať sa a dobre sa zabaviť. Po tomto ceremoniáli nastúpili na svoju produkciu Veteráni zo Salon Doré už v osvedčenej bratislavskej zostave a záver bluesbálu obstaral zase výber muzikantov zo západoslovenského regiónu pod značkou Bluesweiser. V rámci jam session naúplný záver osviežila roztancované publikum Silvia Josifoska. Tajomníkom SBS avizovaný polnočný striptíz sa nakoniec nekonal, pravdepodobne boli kritéria výberu prísne nastavené. Nebolo ale čo ľutovať, nakoľko sa v reštike pohybovalo veľa mladých dievčat, síce oblečených, ale o to krajších. Všetci sa o tom môžete presvedčiť na fotoreporte a tým, ktorí zostali doma pri televízoroch odkazujeme, že mali smolu. Presvedčili sme sa, že z tohtoročného bluesbálu sa musí stať každoročná tradícia.

Pavel Sojka, tajomník SBS

Plagát


   
 


Americký Blues v Múzeu obchodu

V známom multikulturálnom stánku, v Múzeu obchodu si v stredu 16.3.2011 vypočujeme pravý súčasný špičkový americký blues v podaní speváka a gitaristu Mike Zita.

Rodák zo St.Louis v štáte Missouri, vynikajúci skladateľ a predstaviteľ tej mladšej generácie amerických bluesmanov, typický "Fenderista", začal aktívne hrať na domácej scéne už ako 19 ročný. V roku 1996 vydal svoj prvý album "Blue room". Odvtedy mu vyšlo ďalších 8, posledný ako záznam z koncertu v roku 2010 – "Live from Top". Múzeum predstaví aj tento krát skutočne najvyššiu úroveň, o čom svedčí aj fakt, že Mike získal 1.miesto pri udeľovaní najprestížnejších amerických bluesových ocenení "Blues Music Awards" za rok 2010, ktoré každoročne organizuje najväčšia celoamerická nadácia "The Blues Foundation", a to v kategórii "Pesnička roka", za titulnú skladbu predposledného albumu "Pearl River". S tým istým albumom bol nominovaný medzi piatimi najlepšími, v kategórii "Najlepšie bluesrockové album". Jeho návšteva Podunajských Biskupíc je sama o sebe absolútnou raritou, lebo ide o jeho jedinú zastávku v tomto stredoeurópskom priestore. Koncert by nemal vynechať žiaden fanúšik blues z okruhu minimálne 100 km. Predskokanom bude francúzsko – bratislavská skupina "Loveblade".

Viac na stránke Múzea obchodu


   

SBS

 


Stopy vedú do TICHA - 5.časť


Na úvod by som zacitoval čosi z knihy Borisa Filana PrešpoRock: "...Už je všetko ináč. Dnes kapely spievajú o veciach, ktoré si aj gynekológovia iba šuškali ." V ďalšom texte vymenúva zopár drsných raperov a čuduj sa svete, rádia ich kolom dokola hrávajú. Ak k raperom priradíme ďalších 10-15 slovenských interpretov, tak sme na konci zoznamu ľudí, ktorí si môžu v slovenských rádiach škrtnúť. Pokiaľ by sa jednalo o rádia súkromné, tam človek nič nezmôže, lebo sú riadené píplmetrami a platenou reklamou, no podobný trend je aj vo verejnoprávnom rozhlase a tak sa blues dostane do éteru len v relácii Bluesnenie, ktorú 1 krát v týždni moderuje Peter Bonzo Radványi. Prečo taký dlhý úvod? Všetci tí, ktorí prišli 14.2.2011 na pondelkový cyklus Stopy vedú do TICHA zistili, že blues je kultivovaná hudba a bez výčitiek svedomia by pri nej obsedeli aj gynekológovia. Program avizoval dve kapely: Strempek Band a Martina Javor and Band. Obe kapely hrajú vlastné veci, s kvalitnými a hlavne zmysluplnými textami. Pred početné publikum prišli ako prví Strempek Band. Frontmanom kapely je Fero Strempek, skladateľ, textár, spevák, gitarista a mandolinista, ktorého pamätám z nebohej Stoky od roku 2005. Postupom času sa spojil s Viktorom Križanom, pôvodne hráčom na basgitaru, toho času zviera v rukách ukulele a spieva vokály. Do dnešnej podoby pribrali do kapely Gaja Kuruca na basgitaru, Paľo Kvas hral perkusie a Juraj Schweigert hral ústnu harmoniku a spieval vokály. Texty piesní boli slovenské, publiku sa páčili a výsledkom bol vynútený prídavok. Mne osobne sa pozdávala aj Ferova komunikácia s publikom, v konečnom dôsledku je rozhlasový pracovník.

Štrnásty február je podľa importu z USA dňom Sv.Valentína, teda dňom zaľúbených. Neviem, koľkí z obecenstva sa v ten večer zaľúbili do šarmantnej Martiny Javorovej, ale podľa reakcií publika si ju obľúbila väčšina. Martina je líderkou kapely, hrá na gitare, komponuje a spieva vlastné skladby, tentoraz v anglickom jazyku. Jej piesne sú melancholicky ladené, určené pre vnímavé publikum, ktoré v tento večer ocenilo hĺbku a úprimnosť jej prejavu. Martina sa obklopila mladými, nadanými hudobníkmi, pričom celá kapela citlivo prepája zvuky akustických nástrojov, so zvukmi elektronickými. Kapelu tvorili: Ján Kružliak ml. hral na husliach, Peter Bulík - gitara,
Miloš Bulík - basgitara a Roman Kovacs - perkusie. Príjemná muzička v štýle nu-folk, s prvkami bluesu zákonite u publika zabodovala a prerástla do prídavku, s ohľadom na časovú tieseň, len jedného.
Keď sa po koncerte pohybujem medzi ľuďmi, počúvam ich úprimné reakcie. Hudobníci sú prekvapení kultúrnosťou a intimitou priestoru, skvelým ozvučením a dobrou akustikou, no a návštevníci koncertov nevychádzajú z údivu, aké kvalitné kapely sa pohybujú v slovenskom priestore a ako o nich vďaka médiam nič nevieme. Dobrá zvesť však letí ďaleko a tak sa už môžme tešiť na 14.3.2011, kedy v pondelok bude večer trnavského bluesu a hrať bude Peter Bonzo Radványi s Ivanom Tomovičom a po nich Second Band. Takže priatelia, dovidenia!

Pavel Sojka, tajomník SBS.

Fotografie autora
Fotografie Peter Frolo
plagát

   
SBS  

Slovenské blues

Upozorňujeme bluesovú verejnosť, že 3.2.2011 vo štvrtkovom vydaní denníka Sme vyšiel výborný článok s názvom Slovenské blues. Niekedy sa mladým novinárom dávajú nelichotivé prívlastky, to však nie je prípad Miloša Krekoviča, ktorý článok napísal. Dal si na kvalite článku záležať, osobne vyspovedal Zuzku Suchánkovú, Jána Liteckého-Švedu, Paľa Sojku, Petra Bonza Radványiho a Ericha Boboša Procházku a na dosť veľkom priestore popísal históriu blues vo svete a aj u nás, na Slovensku. Spomenutá je aj naša SBS a jej terajšie aktivity. Prílohou článku sú viaceré fotografie a tak naše poďakovanie smeruje do redakcie Sme za propagáciu našej hudby.



   
SBS  

Stopy vedú do TICHA - 4. časť

Prvý tohtoročný koncert cyklu Stopy vedú do TICHA pripadol až na 24.januára a aj napriek tomuto hlbokému dátumu, poprial som celému auditóriu veľa zdravia a dobrej bluesovej muziky v roku 2011. Bez rozpakov treba povedať, že úvod vyšiel nad očakávanie a koncert možno označiť ako večer plný prídavkov. Všetci, čo sa motajú okolo organizácie koncertov sa potešia, keď je nabitá sála. Prvým prídavkom teda bolo, že organizátori museli pridávať skladacie stoličky a bolo to pri našom bluese po prvý raz. Začiatok tohtoročnej edície koncertov obstarala kapela Akelek Bluesband, na čele so svojim frontmanom Alecom Carterom. Gitarista, textár a spevák Alec je občanom Veľkej Británie, na Slovensku však pôsobí už sedemnásty rok a toho času je pedagógom na Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave. Kedysi sa táto škola volala SVŠ na Novohradskej ulici a v hľadisku som zbadal hodne bývalých a aj terajších študentov. Mladého ducha tejto školy prišlo podporiť aj zopár Alecových kolegov - profesorov. O samotnom frontmanovi kapely som na našej stránke už písal niekoľkokrát, nakoľko Alec sa aktívne zúčastňuje na bluesovom dianí v Bratislave, počnúc Stokou, cez Pivničku, Hlavu 22, až do TICHA. V poslednom koncerte sme si vypočuli tradičné bluesové štandardy, ale aj vlastnú tvorbu a na tejto príjemnej akustickej ceste Aleca doprevádzali Vlado Crmoman na gitare, Janko Litecký-Šveda jr. na basgitare a perkusie obsluhoval Michal David. Nedalo sa "svietiť", po stoličkách nasledoval ďalší prídavok, tentoraz hudobný.
Po krátkej prestávke prišla na pódium šarmantná, čiernooká Zuzka Suchánková, so svojim stálym spoluhráčom, Mirom Zahradníkom. Zuzka je bez nadsadenia hudobným polyhistorom, teda speváčkou, gitaristkou, autorkou textov a piesní, hudobnou pedagogičkou a patrí k absolútnej slovenskej špičke v žánri soul, blues, jazz a spirituály. V roku 2010 vydala album Blúzy a songy a ako píšeme na iných miestach našej stránky, tento album žal úspechy v samotnej kolíske blues, v Memphise - USA. O osude albumu nás Zuzka poinformovala pred začiatkom produkcie. Taktiež v akustickej verzii zahrala skladby staršie, skladby z úspešného albumu a aj veci úplne nové. Zopár textov sme začuli aj od známeho textára Kamila Peteraja. Treba sa zmieniť aj o brilantnom Zuzkinom spoluhráčovi, Mirovi Zahradníkovi, ktorý je hudobným pedagógom na Hudobnej akadémii Musicana, kde vyučuje žánre jazz, rock a blues. Že im to v tento večer výnimočne ladilo, svedčí aj publikom vynútený posledný prídavok a na počudovanie, so Zuzkou spievalo celé hľadisko. Perfektná atmosféra koncertu sa preniesla až do záverečných debát pred budovu divadla... Dúfame, že v nasadenom trende budeme pokračovať aj 14.2.2011, kedy budú hrať Strempek Band a Martina Javor Band. Priatelia, o 19:00 hod. teda v TICHU dovidenia.

Pavel Sojka, tajomník SBS.

Fotografie autora sú tu


   
   
     staršie príspevky >>
 

© Slovakblues.sk