Pokračovanie...

Skalicko-holíčský Slovak Blues Projekt je zoskupením bluesmana Ľuboša Beňu, gitarového univerzála Paľa Hrnčiríka a začínajúcej bluesmanky Barbory Černej. Na kompilácii sa prezentujú tromi hodnotnými kúskami. Ľuboš Beňa, priekopník hry na nástroj dobro a človek, čo má cit obklopiť sa niekým a niečím zaujímavým, sa tu prezentuje v roli bubeníka a basgitaristu. Do projektu si pozval gitaristu a speváka Paľa Hrnčiríka z Holíča. Jeho skvelá gitarová práca a spev dáva projektu punc vyššej kvality. Osemčlenný P. P. Band so štyrmi gitaristami (viac ako Lynyrd Skynyrd) a mocnou harmonikou Boboša Procházku je príkladom toho, že kde sa blues seje, tam aj blues klíči. Hudobný klub Šup-Šup v Šamoríne už viacero rokov "masíruje" ľudí bluesovou hudbou a šéf klubu, klavirista Alexander Rigó je tiež členom tejto hudobnej čaty. Mimochodom, v tomto zoskupení sú aj spevák a gitarista Martin Výboch (Žalman Brothers Band) a gitarista Štefan Lengyel (Sitra Achra). Trnavskí Mac Fraton potvrdzujú, kde má blues na Slovensku dlhodobo miesto. V roku 2015 vznikol filmový dokument "Trnava Mekka Blues?". Príliš silný výrok? Nie. Dokument priamo poukazuje na chronológiu bluesového diania v tomto meste od 60-tych rokov minulého storočia. Skupina Mac Fraton, ktorej "základňou" sa v ostatnej dekáde stala reštaurácia Zelená 16-ka funguje ako jedna z variácií, za ktorou stojí nenápadná osobnosť trnavského blues – spevák a gitarista Tóno Hornák. V 16-ke taktiež vznikol tzv. Social Blues Club, ktorý úspešne vystúpil i na festivale Living Blues v r. 2008 (nahrávka č.10 na CD1). Na príklade Zelenej 16-ky vidno opäť osvedčenú schému. Klub alebo mesto, kde sa džemuje, rovná sa potenciál pre vznik kapely, projektu, etc... Hore spomenuté sa týka aj skupiny Joint Venture z Nových Zámkov a okolia. Za kapelou stojí veľká osobnosť novozámockého blues, basgitarista Feri Sajtos. Výpočet jeho bluesových aktivít za posledné dve desaťročia je ťažko spočítateľný. Nové Zámky a okolie boli (a ešte čiastočne sú) lídrom bluesového diania na Slovensku. Joint Venture taktiež vznikla na džemovacej báze. Talentovaný a už rešpektovaný gitarista, spevák a skladateľ Adrián 'Ady' Kelemen (viď BS No10 – skupina Kiero Grande) prešli s Ferim Sajtosom i na tvorbu vlastných piesní. Tri z nich prezentujú na tomto albume. V jedinej prebratej skladbe (Spoonful) sa blysol harmonikár Roman Horváth zo Šamorína.

Prvá dáma blues na Slovensku, speváčka Silvia Josifoská prichádza so smelým projektom – Blues Laboratory. Pod týmto názvom, z pohľadu prevedenia piesní, sa skrývajú až avantgardné aranžmány bluesoidných piesní. Ísť touto "zábavu nevnucujúcou" cestou potrebovala Silvia vnútorne dozrieť a obklopiť sa hudobníkmi, ktorých cíti a o ktorých sa môže oprieť. Gitaristi Ivan Tomovič (Bluesweiser) a Štefan Lengyel (Sitra Achra) sú skvelé skĺbenie hudobnej zdatnosti a ľudských pováh. Inšpirácia Cassandry Wilson je nesporná, ale Josifoská išla s "laboratóriom" ešte ďalej. Kam? Dokázali to pred vypredaným publikom na festivale Blues Alive 2016 v Šumperku.

Šamorínska skupina The Butchers bola plánovaná už na predchádzajúci sampler BS No11 (rok 2015). Nestalo sa. Za ten rok kapela prešla kvalitným kreatívnym obdobím, ktoré ju posunulo na mnohé prestížne bluesové i nebluesové festivaly u nás a v zahraničí. Blues Festival Suwałki 2016 v Poľsku je toho dôkazom. Hnacím motorom kapely sú bratia András a János Hushegyiovci, ktorí sa bluesovo či rockovo nevymedzujú. V ich tvorbe počuť prvky folku i country.

Medzi pesničkárov, ktorí hrajú aj blues patrí Ján Huto Hurtík z Prievidze. V spleti elektrických gitár, prebratých či vymyslených aranžmánov, anglických textov prichádza s Hurtíkom element folkovej výpovede a to priamo v slovenskom jazyku. Iste, reč blues je pôvodne angličtinou starých černochov. Nie je tento archetyp je už dávno prežitý? Veď blues sa udomácnilo a spieva i v rodnej reči tej ktorej krajiny. Tak Hurtíkove blues, podobne J. L. Švedove, Blueshamanove (BS No10) či Nalepove (PL), J. Spáleného (CZ) či Hobo Blues Bandu (HU) majú dôstojnú hodnotovú výpoveď.

O skupine Radio Luxembourg (Bratislava/Šamorín) sa v knihe Blues in Slovakia (rok 2005) píše: „Skupina začala s rockovým repertoárom, ale postupne sa posunula do bluesrocku. Zvuk skupiny sa točil okolo ráznej gitary Martina Výbocha so zjavnými prvkami južanského rocku." Gitarista, spevák a skladateľ Martin Výboch si svoj južanský potenciál presunul do skupiny Žalman Brothers Band (CD Bluesová spoločnosť No??) a skupina Radio Luxembourg sa na dekádu odmlčala. Do hry prišla znovu v roku 2016, keď nahrala štyri vlastné skladby. Bolo povinnosťou ich zachytiť na tomto sampleri. Južanský rock zrodený a hraný v južných štátoch USA má blues, rock a country prirodzene zjednotené. Na Slovensku ho hrala legendárna skupina Hartus (1984 až 1997). Radio Luxembourg, verme, bude pokračovať.

Sampler 'Bluesová spoločnosť No12' prezentuje osem zoskupení. Zámerom je predostrieť hudobnej verejnosti, archivárom a bluesovým nadšencom stav blues na Slovensku v období rokov 2015 až 2017. Zoskupenia ako Blues 8 (Trenčín/Prievidza/Handlová) , Easy Blues (Štúrovo), Rolling Stones Blues Circus (Západoslovenský kraj), Turtev&Koreň&Frešo (Šamorín/Bratislava), Broňo Dobrota & Blues Rules (Bratislava), Blue Time (Žilina) a ďalšie majú adekvátnu hudobnú váhu na slovenskej bluesovej scéne a sú potenciálom pre ďalšie sampleri.

Vaša,

Slovenská bluesová spoločnosť